Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci Oddziały Przedszkolne/Regulaminy
Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci
z oddziałów przedszkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej
im. Jana Pawła II w Parznicach
I. Postanowienia ogólne
1. Procedurę opracowano w celu zapewnienia bezpiecznych warunków przebywania dziecka w oddziale przedszkolnym.
2. Procedura reguluje zasady przyprowadzania i odbierania dzieci.
3. Do przestrzegania procedury zobowiązani są rodzice/ prawni opiekunowie/ osoby upoważnione/ nauczyciele/ pozostali pracownicy szkoły.
II. Przyprowadzanie dziecka do oddziału przedszkolnego
1. Rodzice, prawni opiekunowie lub osoby przez nich upoważnione, odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci w drodze do placówki jak i w drodze powrotnej.
2. Dziecko powinno być przyprowadzane do oddziałów przedszkolnych w godzinach 6:30-8:00. Potrzebę późniejszego przyprowadzenia dziecka należy zgłosić nauczycielowi grupy dzień wcześniej lub telefonicznie/Librus, w tym samym dniu, najpóźniej do godziny 8:00.
3. Osoby przyprowadzające dzieci, swoje przybycie sygnalizują dzwonkiem umieszczonym przy drzwiach do placówki (wejście dla oddziałów przedszkolnych). Przyprowadzając dziecko, mogą wejść do szatni, pomóc dziecku przebrać się, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
4. Rodzice bądź osoby upoważnione, mają obowiązek osobiście oddać dziecko pod opiekę osobie dyżurującej przy szatni (nauczyciel, opiekun). Osoba dyżurująca odprowadza dziecko do sali przedszkolnej, pod opiekę wychowawcy.
5. Osoba przyjmująca dziecko pod opiekę od rodziców (prawnych opiekunów) lub osoby przez nich upoważnione, zobowiązane są zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
6. Rodzice (prawni opiekunowie) lub osoby przez nich upoważnione zobowiązani są przyprowadzać do placówki dzieci zdrowe i czyste.
7. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do placówki. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.
8. Nauczyciel reaguje natychmiast na wszelkie dostrzeżone sytuacje lub zachowania dzieci stanowiące zagrożenie zdrowia lub bezpieczeństwa ich samych i innych dzieci. Rodzic/ opiekun prawny ma obowiązek jak najszybciej odebrać dziecko z placówki od momentu otrzymania informacji drogą telefoniczną.
9. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do placówki.
10. Rodzice/prawni opiekunowie mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne, zasłabnięcia, omdlenia itp. należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
11. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną, trwającą 2 tyg. rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
III. Odbieranie dziecka z oddziałów przedszkolnych
1. Odbiór dzieci możliwy jest wyłącznie przez rodziców bądź inne osoby upoważnione,
w godzinach 12.30- 16.30. W innych uzasadnionych przypadkach dziecko może być odebrane wcześniej, po informacji do wychowawcy.
2. Dziecko może być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby upoważnione na piśmie przez rodziców/prawnych opiekunów. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji placówki. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione. Oddziały przedszkole nie wydają dziecka osobom niepełnoletnim, poza upoważnionym przez rodziców rodzeństwem, zgodnie z art. 43 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Może się to odbywać w szczególnie uzasadnionych przypadkach na wyraźne, pisemne oświadczenie woli rodziców lub opiekunów prawnych.
3. Chęć odbioru dziecka, osoba odbierająca zgłasza dzwonkiem. Rodzice, bądź inne osoby upoważnione, wchodząc do przedszkola, podają pracownikowi pełniącemu dyżur, imię
i nazwisko dziecka oraz nazwę grupy, do której uczęszcza. Osoba dyżurująca przyprowadza dziecko do szatni, skąd rodzic bądź osoba upoważniona, odbiera dziecko.
4. Osoby odbierające nie wchodzą do sal, oczekują na dzieci w szatni.
5. Rodzice/prawni opiekunowie oraz osoby upoważnione, ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z placówki od momentu odebrania go w szatni.
6. Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego/ dokumentu potwierdzającego tożsamość – nauczyciel/opiekun zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
7. Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie niż wymienione w karcie z upoważnieniem, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców/ prawnych opiekunów nauczycielowi w formie pisemnej. Placówka nie wyda dziecka na prośbę rodzica/ opiekuna prawnego zgłoszoną ustnie. Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z oddziałów przedszkolnych przez pisemnie upoważnioną osobę.
9. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrekcja lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
9. Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.
10. Nauczyciel odmówi wydania dziecka, w przypadku gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub przejawia agresywne zachowanie i nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W takim przypadku personel placówki, ma obowiązek zatrzymać dziecko do czasu wyjaśnienia sprawy. W tych okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną do odbioru przez rodziców oraz o zaistniałym fakcie poinformować dyrekcję szkoły.
11. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe. Jeśli do placówki zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.
12. W przypadku odbierania dziecka z ogrodu szkolnego osoby odbierające dziecko, zobowiązane są do osobistego poinformowania nauczyciela o zamiarze odebrania dziecka.
13. Z terenu placówki można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic/osoba upoważniona dotarł na miejsce pobytu grupy.
14. Z chwilą oddania dziecka rodzicom/ prawnym opiekunom lub osobie upoważnionej, za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.
IV. Postępowanie w sytuacji nieodebrania dziecka z placówki lub zgłoszenia się po dziecko osoby niemogącej sprawować opieki
1. Dzieci powinny być odbierane z placówki najpóźniej do godziny 16.30.
2. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane, po upływie czasu pracy placówki nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
3. Gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przez 1 godzinę.
4. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrekcję szkoły.
5. Dyrekcja szkoły podejmuje decyzję o poinformowaniu najbliższego komisariatu policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami/ prawnymi opiekunami dziecka.
6. W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrekcji nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.
7. Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora.
8. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców/ opiekunów przed wejściem do budynku szkoły oraz placu szkolnym.
9. Każdy pracownik placówki ma obowiązek zainteresować się dzieckiem pozostawionym przez opiekunów bez opieki na terenie placówki, szatni lub innym miejscu w budynku szkoły.
V. Postanowienia końcowe
1. Z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z placówki zostają zapoznani wszyscy pracownicy placówki.
2. Z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z placówki zostają zapoznani rodzice/ prawni opiekunowie na zebraniu grupowym oraz przez Librusa oraz stronę internetową oddziałów przedszkolnych.
3. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników placówki, rodziców/prawnych opiekunów dzieci uczęszczających do placówki oraz osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci.