Regulamin Oddziałów Przedszkolnych Oddziały Przedszkolne/Regulaminy
REGULAMIN ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II
w Parznicach
Opracowany na podstawie Statutu Szkoły, zatwierdzonego przez Radę Pedagogiczną.
I. ORGANIZACJA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
§ 1
Na terenie oddziałów przedszkolnych współpracują ze sobą w sprawach dotyczących wychowania, kształcenia i opieki nad dziećmi: Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i pracownicy obsługi.
§ 2
- Do oddziałów przedszkolnych przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
- Podstawową jednostką organizacyjną oddziałów przedszkolnych jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień.
- Odziały przedszkolne są placówką pięciooddziałową. Wszystkie oddziały są zlokalizowane w jednym budynku.
- Liczba dzieci w oddziale wynosi nie więcej niż 25.
- W przypadku absencji nauczycieli lub małej liczby dzieci w okresach przedświątecznych, feryjnych i wakacyjnych, istnieje możliwość łączenia grup i funkcjonowania placówki na zasadzie dyżuru.
- Podczas organizowania w oddziałach przedszkolnych dyżurów, pracujący nauczyciele sprawują opiekę nad dziećmi w grupach/grupie łączonych/ej, pozostali nauczyciele i pracownicy wykorzystują urlopy wypoczynkowe lub pozostają do dyspozycji dyrektora.
§ 3
- Oddziały przedszkolne są czynne w godzinach: 6.30 – 16.30.
- Organizację pracy oddziałów przedszkolnych określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora oddziałów przedszkolnych na wniosek Rady Pedagogicznej z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny nauczania, wychowania i opieki, potrzeb, zainteresowań, uzdolnień oraz rodzaju niepełnosprawności dzieci, a także oczekiwań rodziców.
- Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele ustalają dla swojego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
- Rozkład dnia oddziału uwzględnia: proporcje czasowe między formami proponowanymi przez nauczyciela a swobodną zabawą dziecka; potrzebę odpoczynku w zależności od wieku dziecka; potrzebę codziennego przebywania na powietrzu; godziny posiłków.
- Przyprowadzanie dzieci do oddziałów przedszkolnych odbywa się w godzinach: od 6.30 do 8.00, odbierane do godziny 16.30.
- rodzice dziecka zobowiązani są do przyprowadzania dziecka w godzinach ustalonych przez oddziały przedszkolne ;
- w przypadku doraźnego, wyjątkowo późniejszego przyprowadzenia dziecka do oddziałów przedszkolnych , rodzice (prawni opiekunowie) mają obowiązek do godziny 8.00 powiadomić o tym wychowawcę grupy.
- Nauczyciel może odmówić przyjęcia do grupy dziecka, u którego występują widoczne objawy chorobowe; nauczyciel może odstąpić od tej decyzji, o ile rodzice przedłożą zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do oddziału przedszkolnego.
§ 4
- Do oddziałów przedszkolnych są przyprowadzane dzieci zdrowe.
- Stan zdrowia dziecka przyprowadzanego do oddziału przedszkolnego nie może zagrażać bezpieczeństwu fizycznemu dziecka oraz innym osobom przebywającym w jego otoczeniu.
- W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych nauczyciel podejmuje kontakt z rodzicami w celu odebrania dziecka z oddziału przedszkolnego. Powiadomieni rodzice są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z oddziału przedszkolnego.
- Nauczycielowi nie wolno podawać dzieciom leków.
- W przypadku długotrwałej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą, rodzice zobowiązani są do przedłożenia nauczycielce zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że dziecko jest zdrowe.
§ 5
Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z oddziałów przedszkolnych :
- rodzic/prawny opiekun swoje przybycie sygnalizuje dzwonkiem umieszczonym przy drzwiach do placówki (wejście dla oddziałów przedszkolnych).
- rodzice/ opiekunowie osobiście powierzają dziecko osobie pełniącej dyżur przy drzwiach. W przeciwnym wypadku żaden pracownik placówki nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
- oddziały przedszkolne sprawują opiekę nad dzieckiem od momentu przekazania dziecka przez rodzica lub inną osobę upoważnioną przez rodziców pod opiekę osoby pełniącej dyżur przy drzwiach, aż do czasu odbioru dziecka z budynku szkoły lub ogrodu przez rodzica lub inną osobę upoważnioną przez rodziców;
- pracownicy oddziałów przedszkolnych nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodzica, poza budynkiem oddziału przedszkolnego, tj. przed budynkiem, w ogrodzie;
- rodzice mają obowiązek osobiście przyprowadzać i odbierać dziecko z oddziału przedszkolnego;
- w przypadku, gdy rodzice nie mogą osobiście przyprowadzić i odebrać dziecka z oddziału przedszkolnego, obowiązek ten w zastępstwie rodziców może przejąć tylko osoba pełnoletnia, upoważniona przez rodziców na piśmie, która zapewni dziecku całkowite bezpieczeństwo;
- pisemne upoważnienie zawiera dane osoby uprawnionej do odbioru dziecka: imię i nazwisko, seria i numer dowodu osobistego, nr telefonu kontaktowego. Upoważnienia znajdują się w dokumentacji pedagogicznej nauczycieli poszczególnych oddziałów;
- po odebraniu dziecka z ogrodu oddziałów przedszkolnych , rodzice nie mogą pozostawać z dzieckiem na terenie ogrodu, ponieważ utrudnia to nauczycielom sprawowanie kontroli nad bezpieczeństwem dzieci;
- podczas imprez i zajęć organizowanych wspólnie dla dzieci i ich rodziców opiekę nad dziećmi przejmują rodzice; w przypadku nieobecności w tym czasie rodziców dziecka, opiekę nad nim nadal sprawuje nauczyciel;
§ 6
- O odebraniu dziecka przez rodziców lub osobę upoważnioną po wyznaczonym czasie, po godzinach pracy oddziałów przedszkolnych , nauczyciel zobowiązany jest poinformować Dyrektora lub Wicedyrektora Szkoły.
- W sytuacji, gdy dziecko nie zostało odebrane z oddziału przedszkolnego w wyznaczonym czasie, nauczyciel podejmuje następujące działania:
- kontaktuje się telefonicznie z rodzicami dziecka lub innymi osobami upoważnionymi przez rodziców do odbierania dziecka z oddziału przedszkolnego;
- w przypadku braku kontaktu telefonicznego z rodzicami i osobami wymienionym w pkt. 1, przez okres 30 minut oczekuje z dzieckiem na rodziców lub upoważnioną do odbioru dziecka osobę;
- jeżeli w tym czasie rodzice lub osoba upoważniona do odbioru dziecka nie zgłoszą się po dziecko, nauczyciel w porozumieniu z Dyrektorem lub Wicedyrektorem Szkoły powiadamia Policję.
- Dziecka nie wydaje się rodzicom lub upoważnionej osobie, pozostającej pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego.
§ 7
Oddziały przedszkolne nie ponoszą odpowiedzialności za przedmioty i rzeczy wartościowe przynoszone do placówki, które nie wiążą się z działalnością statutową.
II.PRAWA I OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
§ 8
Obowiązki wszystkich pracowników oddziałów przedszkolnych szczegółowo określa Statut Szkoły, Karta Nauczyciela i Regulamin Pracy obowiązujący w oddziałach przedszkolnych.
§ 9
Wszystkich pracowników oddziałów przedszkolnych oraz rodziców i opiekunów obowiązuje takt i kultura we wzajemnych kontaktach.
III. PRZEPISY KOŃCOWE
§ 10
Regulamin zostaje wprowadzony na czas nieokreślony.