Adaptacja- rady dla rodziców Aktualności

Adaptacja- rady dla rodziców2023-08-01

Jak przygotować dziecko do przedszkola? - rady dla rodziców

1. Nie wzbudzajmy w dziecku żadnej niepewności z powodu pójścia do przedszkola, ponieważ to wywołuje u dziecka stres!
2. Porozmawiajmy ze znajomym dzieckiem, które lubi chodzić do przedszkola w obecności naszej pociechy. Zaprośmy je do wspólnej zabawy.
3. Czytajmy dziecku opowiadania, w których bohaterowie chodzą do przedszkola.
4. Weźmy udział w spotkaniach adaptacyjnych.
5. Przedstawmy przedszkole jako miejsce pełne zalet: nowi koledzy i koleżanki, nowe zabawki, wspólne zabawy, itd.
6. Opowiedzmy o tym jak było wspaniale, kiedy my chodziliśmy do przedszkola (nawet jeśli mija się to trochę z prawdą).
7. Poinformujmy dziecko, dlaczego powinno chodzić do przedszkola (np. mama pójdzie do pracy, tata chodzi do pracy, a ono będzie też miało swoją pracę czyli przedszkole).
8. Spróbujmy nawiązać kontakt z rodzicami innego dziecka z tej samej grupy, aby Wasze dzieci poznały się lepiej w czasie wakacji. Na pewno pomoże to dzieciom w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu.
9. Kupujmy razem z dzieckiem rzeczy potrzebne do przedszkola takie jak: worek, kapcie, koszulka.
10. Przygotowujmy dziecko stopniowo, ale nie w ostatniej chwili. Musi ono mieć czas na oswojenie się z myślą, że pójdzie do przedszkola.
11. Naucz dziecko samodzielności Pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu to duży stres, który narasta w przypadku, gdy dziecko jest mało samodzielne. Aby ten stres choć trochę zminimalizować, należy wcześniej zadbać, by dziecko (na miarę swoich możliwości) radziło sobie w takich sytuacjach, jak:
-Zgłaszanie potrzeb fizjologicznych.
-Samoobsługa w toalecie (wycieranie pupy, podciąganie majtek, spuszczanie wody).
-Ubieranie i rozbieranie się w sali (szatni).
-Siedzenie podczas posiłku przy stole, trzymanie łyżki.
-Samodzielne jedzenie.

Czego rodzice nie powinni robić?

1. Straszyć dziecka przedszkolem!
2. Okazywać zdenerwowanie lub żalu z powodu pójścia dziecka do przedszkola.
3. Reagować zirytowaniem na płacz i smutek dziecka rano po obudzeniu lub przed wejściem do sali.
4. Budzić dziecko na tak zwaną ostatnią chwilę. Odprowadzać dziecko do przedszkola w pośpiechu, ponieważ powoduje to niewłaściwe emocje.
5. Przeciągać pożegnania w szatni, ale też bez zbędnego pośpiechu. Nie znikać bez pożegnania!
6. Mówić nieprawdy, np. odbierzemy Cię przed leżakowaniem.
7. Ulegać we wszystkim dziecku i pozwalać decydować o wielu sprawach.
8. Wnosić dziecka na rękach, należy wprowadzać za rękę.
9. Zabierać dziecko do domu jeżeli płacze - za drugim razem będzie jeszcze trudniej.
10. Zaglądać do sali po pożegnaniu, aby sprawdzić, czy dziecko się bawi.
11. Pozostawać z dzieckiem w sali na dłużej, gdyż innym dzieciom będzie przykro. One też tęsknią za rodzicami.
12. Wymuszać na dziecku, aby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, jak było w przedszkolu.
13. Rozmawiać przy dziecku o jego adaptacji do warunków przedszkolnych, jeżeli nie może ono się do nich przystosować.
14. Obiecywać : „Jak pójdziesz do przedszkola to dostaniesz prezent.”

Co rodzice powinni?

1. Budzić dziecko rano z uśmiechem, niezależnie od naszego złego humoru. Być spokojni, konsekwentni i zdecydowani (nasz niepokój może udzielić się dziecku).
2. Pomóc dziecku rozebrać się w szatni i przypilnować, żeby weszło do sali.
3. Pożegnać się z dzieckiem w szatni, szybko, bez smutnych min, bez łez i współczucia.
4. Pokonywać jeśli to możliwe drogę do przedszkola z dzieckiem, które chętnie chodzi do przedszkola.
5. Dać dziecku do kieszonki z nasze zdjęcie lub ukochaną maskotkę, która pomoże przetrwać rozłąkę z rodzicami.
6. Ustalić, które z rodziców odprowadza dziecko do przedszkola – jeśli mniej płacze przy Tacie - niech robi to Tata.
7. Chwalić dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenie sobie w każdej sytuacji.
8. Powiedzieć dziecku, kto przyjdzie po nie i koniecznie przyjść punktualnie.
9. Wręczyć dziecku mały prezent z okazji pójścia do przedszkola.
10. Przekonać siebie samych, że przedszkole to dobre miejsce dla ich dziecka.
11. Przekazać ważne informacje na temat dziecka - co lubi, czego nie lubi, czy ma alergię, jakie są jego przyzwyczajenia, itp.